МЕТОДИКА ВИЗНАЧЕННЯ СПОЛУЧНОСТІ ПОКАЗНИКІВ СТАНУ ЗАПАЛЕННЯ ПАРОДОНТУ ТА ОРАЛЬНОЇ МІКРОБІОТИ
Про автора:
Зайцев А. В., Бойченко О. М., Котелевська Н. В., Ніколішин А. К.
Рубрика:
МЕТОДИ І МЕТОДИКИ
Тип статті:
Наукова стаття
Анотація:
На сьогодення вважається, що порушення рівноваги між мікробним біоценозом і станом слизової оболонки порожнини рота є однією з важливих причин захворювань пародонту. Насамперед це вплив мікробного вмісту зубної бляшки на тканину та локальна тканинна відповідь на це. Інтенсивність цієї відповіді варіює в залежності від проявлення місцевих патофізіологічних реакцій у відповідь на пошкодження та від залучення системних реакцій організму. Для оцінки стану пародонтологічного статусу до та після проведеного лікування користуються різними показниками, що характеризують стан тканин пародонту. Це гінгівальні та пародонт альні індекси: PMA (за модифікацією Parma, 1960), гінгівальний індекс за Silness-Loe (1964), пародонтальний індекс (за Russel, 1956), індекс SPITN та ін. Вищезазначений індекс РМА (папілярно-маргінально-альвеолярний), запропонований Masser і модифікований Parma у 1960 p., використовується для оцінки запального процесу в яснах, тобто, стану патофізіологічної реакції в них. Оцінка стану гігієни порожнини рота здійснюється за допомогою гігієнічних індексів – гігієнічного індексу за Федоровим-Володкіною (1970), гігієнічного індексу за Green-Vermillion (OHI-S) та ін. Спрощений індекс гігієни ротової порожнини OHI-S використовується для виявлення та характеристики зубного нальоту, тобто визначення організації дентальної біоплівки. При терапії запальних захворювань пародонту часом буває важко зорієнтуватися у формуванні стратегії щодо лікування через з’ясування сумісності вищевказаних покажчиків. В цих випадках на допомогу залучаються методи математичного аналізу. Метою дослідження було створення методики, яка дає уявлення щодо сумісності і оцінки показників стану орального мікробіому людини та реакції на нього організму. Матеріалами слугували дані досліджень, які характеризують представників орального мікробіоценозу та проявлення у відповідь на це місцевих патофізіологічних реакцій. Як метод, був обраний математичний аналіз, зокрема це апроксимація, яка здійснена за допомогою комп’ютерної програми Excel 2010. Використана нами методика визначення сумісності і оцінки показників стану орального мікробіому людини та реакції на нього організму дозволяє зробити припущення щодо кореляції цих складових. Графічне відображення дає уявлення за відхилення від стану ремісії. Отримані за допомогою комп’ютерної програми залежності підлягають подальшому розгляду за допомогою математичного аналізу та можливості внесення змін в терапевтичні втручання.
Ключові слова:
мікробіота,запалення пародонту,математичний аналіз
Список цитованої літератури:
- Ysamulaeva AZ, Kunyn AA. Ynnovatsyonnoe prohnozyrovanye byoplenky v profylaktyke y terapyy zabolevanyy parodonta. Astrakhanskyy medytsynskyy zhurnal. 2013;8(2):23-26.
- Perederyy NA. Funktsyonalʹnostʹ mykrobyoty pry patolohy. Svit medytsyny ta biolohiyi. 2017;3(61):177-181.
- Dubynyn SY, Zaytsev AV, Vatsenko AV, Ulanovskaya-Tsyba NA, Perederyy NA, Boychenko ON. Mezhmykrobnye vzaymodeystvyya oralʹnoho byotopa. Georgian medical – news. 2020;2(299):131-137.
- Zaytsev AV, Kotelevsʹka NV, Boychenko OM, Nikolishyn AK. Obchyslennya mizhmikrobnykh vzayemyn oralʹnoho biotopu. Ukrayinsʹkyy stomatolohichnyy alʹmanakh. 2021;2:6-10. [in Ukrainian].
- Khavkyn AY, Yppolytov YUA, Aleshyna EO, Komarova ON. Mykrobyota y bolezny polosty rta. Éksperymentalʹnaya y klynycheskaya hastroénterolohyya. 2015;118(6):78-81.
- Nikolishyn AK, redaktor. Terapevtychna stomatolohiya: pidruchnyk dlya studentiv stomatolohichnoho fakulʹtetu vyshchykh medychnykh navchalʹnykh zakladiv IV rivnya akredytatsiyi. Vyd 2-he, vypravlene i dopovnene. Vinnytsya: Nova Knyha; 2012. 680 s. [in Ukrainian].
Публікація статті:
«Вістник проблем біології і медицини» Випуск 1 (168), 2023 рік , 270-275 сторінки, код УДК 616.314-002-06-07