Колесник П. О., Колесник А. П., Цяпець Г. Б., Свереняк Г. М.

ОЦІНКА РОЛІ ФАКТОРІВ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА МІНЕРАЛЬНУ ЩІЛЬНІСТЬ КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ ЗА ДАНИМИ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ ДЕНСИТОМЕТРІЇ


Про автора:

Колесник П. О., Колесник А. П., Цяпець Г. Б., Свереняк Г. М.

Рубрика:

ЗМІСТ

Тип статті:

Наукова стаття

Анотація:

У статті проведено оцінку ролі факторів, що впливають на мінеральну щільність кісткової ткани- ни у дітей та підлітків за результатами ультразвукової денситометрії. Вперше в Закарпатській області про- водилося визначення мінералізації кістки у дітей та підлітків методом ультразвукової денситометрії і оцінено вплив ряду факторів на неї у різні вікові періоди. В результаті кореляційного аналізу ролі факторів, які впливають на мінеральну щільність кісткової тка- нини, встановлено, що вони змінюються у групах, в залежності від віку: у молодшому шкільному періоді по- казники щільності кісткової тканини корелювали з кількістю вживаного молока, молочних продуктів; у під- літків середнього шкільного віку Т-показник денситометрії корелював з рівнем фізичного навантаження. У дослідженні висвітлено, що чим більшим було фізичне навантаження, тим вищим був показник мінералізації кістки. У групі старшого шкільного періоду було виявлено пряму кореляцію між індексом маси тіла та статтю. Частота переломів залежала від віку і зменшувалася з віком. Впливу куріння на мінеральну щільність кістко- вої тканини у обстежуваних осіб пубертатного періоду нами не було виявлено. Але у контрольній групі жінок негативний вплив цього фактору ризику на мінералізацію кістки вже був зареєстровний.

Ключові слова:

остеопороз, остеопенія, підлітки, денситометрія

Список цитованої літератури:

  • Поворознюк В. В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей / В. В. Поворознюк // ПАГ. – 1997. – № 6.– С. 49-54.
  • Bachrach L. Acquisition of optimal bone mass in childhood and adolescence / L. Bachrach // Trends Endocrinol. and Metab.– 2001. – Vol. 12 (1). – P. 22-28.
  • Hernandez C. J. A theoretical analysis of the relative influences of peak BMD, age-related bone loss and menopause on the development of osteoporosis / C. J. Hernandez, G. S. Beaupre, r D. R. Carte // Osteoporos. Int. – 2003. – Vol. 14. – P. 843- 847.
  • Luo L. Analysis of direct economic burden of osteoporotic hip fracture and its influence factors / L. Luo, L. Xu // Chinese Journal of Epidemiology. – 2005. – Vol. 9. – P. 45-48.
  • Siris E. Assessment of 10-year absolute fracture risk: a new paradigm with worldwide application / E. Siris, P. D. Delmas // Osteoporos. Int. – 2008. – Vol. 19. – Р. 383.

Публікація статті:

«Вістник проблем біології і медицини» Випуск 3 Том 1 (110), 2014 рік , 169-172 сторінки, код УДК 616. 71-007. 234